Single Blog Title

This is a single blog caption

30. LÉTA KUŘIMSKÉ KOPANÉ

V dalším pokračování našeho návratu do historie kuřimské kopané se tentokrát zaměříme na 30. léta minulého století. Právě na počátku 30. let se klub přihlásil do soutěže a začal bojovat o co nejlepší umístění. Prvním předsedou klubu se tehdy stal Eda Orátor. Následně bylo vybudováno nové hřiště mylých rozměrů a s velkým sklonem v místech, kde dnes stojí ZŠ Jungmannova. Při otevření tohoto hřiště provedl čestný výkop starosta obce pan Eduart Vitula. Fotbalový klub měl tehdy tři mužstva, jedno dorostenecké a dvě mužstva dospělých. Velmi aktivně si vedl zvláště dorost, z jehož řad po dvouročním období přešla téměř polovina hráčů do mužstva dospělých, které několik roků šířilo slávu kuřimské kopané. Stávající hřiště se později ukázalo jako nevyhovující a započalo se tedy v roce 1934 budovat nové hřiště u nádraží, které se stalo dílem hráčů, funkcionářů i samotných příznivců oddílu kopané. Při jeho otevření hrálo mužstvo SK Židenice, které přijelo ve velmi silné sestavě s řadou známých ligových hráčů. Na novém hřišti se se hráčům podařilo postoupit do 1.B třídy, později do 1.A třídy, kde bojovali o body s velmi kvalitními mužstvy, jako bylo Královo Pole, Moravská Slávia, Třebíč, Ratíškovice, Tišnov, Sparta Brno, Lanžhot, aj. V té době slavil klub i cenná vítězství v Českém poháru, kde postupně porážel soupeře jako Adamov, Znojmo, Spartu Brno a naposledy vyřadil i velmi silné mužstvo Moravské Slávie Brno a stal se tak župním amatérským reprezentantem tehdejší Bradovy západomoravské župy fotbalové. Na dochované fotografie z této éry se můžete podívat níže.

Jedna z prvních fotografií právě zaregistrovaného fotbalového družstva. Na snímku z roku 1932 stojí zleva: Martin Helán, Josef Hála, Josef Zich, Josef Vlček, Ludvík Kárný, Josef Rašovský, Ladislav Pokora, Ladislav Novotný, František Cibula, Bohumil Babušík a vpředu klečící brankář Ladislav.

I. mužstvo SK Kuřim na hřišti Na Královkách v roce 1932. V horní řadě stojí zleva: sekretář Jaroslav Hála, dále hráči Dvořáček, František Cibula, Jan Kučera, Helán, Josef Vlček a předseda Josef Svoboda; v dolní řadě: Ondráček, Josef Rašovský, Josef Zich, Richter, Ladislav Filka a Ladislav Pokora.

II. mužstvo SK Kuřim na hřišti Na Královkáchv roce 1932. V horní řadě zleva stojí: Jaroslav Vlček, Ludvík Vlček, Špaček z Drásova, Jaroslav Mrkos a Bohumil Vlk; v prostřední řadě: Mirek Rašovský, Ladislav Halouzka a Václav Podborský; v dolní řadě: František Dvořák, Jan Filka a Josef Malášek.

Na snímku je mužstvo z roku 1933 se svým brankářem Ladislavem Filkou zvaným Izidor.

Fotbalový tým Kuřimi v listopadu roku 1933. V horní řadě zleva stojí: Jaroslav Vlček, Ladislav Pokora, Dvořáček, J. Kučera, Josef Hála, Josef Rašovský, Jarolav Kučera, Stanislav Kolařík; v dolní řadě: Vlček (zvaný Anděl), Oldřich Matěja s míčem a neznámý hráč.

V roce 1934 sehrálo I. mužstvo SK Kuřim na hřišti brněnských Židenic předzápas ligy. Kuřimáci porazili II. mužstvo Židenic 5:4 – branky dali Cibulka, Eda Pavlík a M. Neumann. Na snímku zleva stojící: Eda Pavlík, František Kučera, J. Hála, J. Malášek, Babušík, M. Neumann, Mirek Pavlík; spodní řada: Josef Rašovský, Cibulka, Ladislav Filka, L. Pokora.

V roce 1934 došlo k zmiňovanému budování fotbalového hřiště před železničním nádražím (dnes je na místě hřiště park). Snímek zachycuje práce a úpravy na terénu hřiště. Vlevo stojí s cigaretou Ladislav Vlk, brýlích Josef Fikejs, vedle něj v saku Josef Hála a zcela vpravo Neumann.

Kuřimský fotbalový dorost v roce 1935. Zleva stojí: Josef Kazda, Karel Mokrý, Arnošt Kotek, František Zelený, Jan Votava, Josef Fikejs, Josef Vejrosta a Štěpá Hečko; klečící: František Marek, Josef Štěpánek a František Vlček.

Mužstvo SK Kuřim sehrálo v roce 1935 zápas s Velkým Meziříčím na hřišti hostů. Zleva stojí předseda klubu Fišer, dále Mirek Pavlík, Bohuslav Rašovský, Zbytek, Josef Hála, Vejrosta, Kazda, Eda Pavlík, Neumann, Jaroslav Hála; v dolní řadě v podřepu zleva Juračka, brankář Ladislav Filka a Petr.

Kuřimské fotbalové mužstvo v roce 1937. V horní řadě zleva stojí trenér J. Vlček, dále František Vlček, Zbytek, Vykypěl, Babušík, Josef Hála, Zich, L. Pokora a hostinský Vlk; ve spodní řadě zleva Josef Rašovský, Mirek Pavlík, Eda Pavlík a Kazda.

Fotografie z roku 1939 zachycuje mužstvo SK Kuřim poté, co postoupilo do I.A třídy Bradovy západomoravské fotbalové župy. Na snímku stojí zleva: jednatel SK Kuřim Vlastimil Vitula, dále Eda Pavlík, Mirek Pavlík, M. Krupica, Josef Vitula, Bohuslav Rašovský, Vejrosta a M. Neumann jako pořadatel, v dolní řadě zleva: kapitán mužstva Josef Rašovský, Juračka, Helán, František Vlček a Hora.

 

Příště se společně podíváme na 40. léta kuřimského fotbalu, tedy na období, kdy Kuřim hrála 2. nejvyšší soutěž.

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful