Rozhovor se sportovním manažerem FC Kuřim, Liborem Kučerou

„Chceme se posunout zase o něco dále“

Povídání nejen o aktuálním dění v A mužstvu kuřimských fotbalistů, ale i o hráčských změnách, minulé sezoně nebo cílech na tu další. To vše se sportovním manažerem FC Kuřim, Liborem Kučerou

Dobrý den. V době, kdy spolu děláme tento rozhovor, máte za sebou téměř celou letní přípravu a nová sezóna začne za pár dní. Ale neodpustím si otázku na tu loňskou sezónu. Jaká vlastně byla?

V loňské sezóně 2018/2019 jsme administrativně postoupili po třech letech zpět do krajského přeboru Jihomoravského kraje. Když jsme byli nejlepší mužstvo na druhém místě z obou skupin 1.A třídy.  Kádr byl v té době tvořen ze tří čtvrtin hráči, kteří byli odchovanci FC Kuřim a náš klub je pro ně srdeční záležitost.  Věděli jsme, že rozdíl mezi 1.A třídou a krajským přeborem je obrovský.  Především v rychlosti, nasazení nebo herní vyzrálostí jak jednotlivců, tak i týmů. Ale rozhodli jsme se, že postupový tým dostane naši důvěru a dáme klukům šanci si tuto soutěž zahrát. Tým jsme doplnili jen kosmeticky. Výsledkem bylo 13. místo. Před sezonou jsme si stanovili cíl střed tabulky a k úspěšnému splnění nám ve finále chybělo dost bodů. Nemůžeme být se sezónou spokojeni. Ukázala nám, že pokud chceme hrát výše, mužstvo musíme doplnit. A také provést generační obměnu. Náš kádr byl jeden z nejstarších v soutěži. Na druhou stranu je nutno podotknout, že jsme šli do sezóny jako nováčci. V některých zápasech nás právě tato „nezkušenost“ srážela… Ale jak se říká, cíl nováčka je vždy v první sezoně záchrana. Ta se povedla, takže alespoň tohle se podařilo.

Je něco, co Vám udělalo minulou sezónu radost?

Radost mi určitě udělali naši dorostenci. Není žádným tajemstvím, že dlouhodobě chceme pracovat s vlastními hráči a tyto hráče si v klubu vychovávat. Minulou sezónu nastoupilo za kuřimské áčko v soutěžním utkání celkem sedm dorostenců. Z toho dva jsme v zimě nastálo zabudovali do kádru a do sestavy. To je opravdu obrovské číslo a jsem za něj moc rád. V tomto trendu chceme určitě pokračovat i nadále. Důkazem je teď například Lukáš Šťastný, který zažil velice podařenou letní přípravu. V mužstvu je teď velká konkurence. Obzvláště po příchodu letních posil a on se dokázal prosadit do sestavy, ač má před sebou ještě rok v dorostu.  Ano, tímto směrem se chceme vydat i v případě dalších našich hráčů, ale je to i o nich. Musí být pracovití, ctižádostiví a hlavně chtít na sobě pracovat.

A teď mě napadá ještě jedna věc…

Nerad mluvím o jednotlivcích. Fotbal je pro mě kolektivní sport a každý má na hřišti nějaký úkol. Ale minulá sezóna se náramně povedla Honzovi Nespěšnému, když dal tuším 24 branek. Těším se na letošní sezónu a jsem na něj hodně zvědavý, zda na minulý rok naváže. Zopakovat a potvrdit to, je vždy těžší. Pokud se mu to povede, je to známka toho, že krajský přebor výkonostně převyšuje.

 Mluvil jste o doplnění kádru a generační obměně. Přibližte nám tedy předsezónní změny v kádru.

Hned na úvod bych chtěl říci, že veškeré změny v kádru ať už směrem ven nebo dovnitř byly dělány za účelem, abychom celý klub FC Kuřim posunuli dále a zvýšili jeho kredit. A-tým je výkladní skříň celého klubu. Podle něj se posuzují ostatní týmy. Mládeži se poslední rok intenzivně věnujeme. Proto musíme udělat vše, aby se neopakovala loňská sezóna z pohledu mužů.  … A teď už ke konkrétním změnám.  V posledním domácím zápase se rozloučili s naším klubem dvě obrovské ikony Michal Plšek a Jakub Hanus.  Kuba byl součástí prvního mužstva posledních devět let a Michal snad dvacet☺  Pro nás určitě velká ztráta. Ale nejsou to jen tito dva hráči. V klubu nepokračují také další kuřimští odchovanci a patrioti Daniel Babák, Karel Kozumplík, Levon Hovhannisjan a Ladislav Cimbálník. V neposlední řádě brankář Michal Zich. Všem těmto hráčům bych chtěl ještě jednou poděkovat za služby, které pro Kuřim za ty roky odvedli.  Věřím, že se naše cesty můžou zase v budoucnu sejít v jakékoli jiné pozici.

S odchody bývají spojeny i příchody. Představte nám prosím nové tváře v týmu.

Jak jsem již zmiňoval, chtěli jsme mužstvo omladit a také doplnit o hotové fotbalisty. Do sezóny vstupujeme s novou brankářskou dvojicí. Přestoupil k nám Adam Bogľarský z Hrušovan u Brna a František Svoboda z Bystřice nad Pernštejnem. Oba jsou mladí brankaři, kteří na sobě chtějí pracovat, posouvat se výš a krajský přebor by pro ně měl být jen odrazový můstek. To samé platí o dvacetiletém útočníkovi Adamovi Sedlákovi, který k nám přišel z Bohunic. V letní přípravě se mu dařilo střelecky, tak věříme, že na to naváže i v sezóně. Druhou skupinu posil tvoří hráči, od kterých si slibujeme, že do mužstva přinesou kvalitu a měli by tvořit kostru mužstva. Je to stoper David Macura, který přišel z Jeseníku. A záložníci Marek Brodecký z Čebína, Josef Obůrka, který se vrátil z divizních Rosic a také Mario Holek z Příbrami. Dle mého názoru by mělo být mužstvo rozhodně kvalitnější, fotbalovější, pohyblivější, zkušenější. To vše by se mělo projevit na kvalitě fotbalu, kterým bychom se chtěli v následující sezóně prezentovat.

Dovolte, ale na jedno jméno se nejde nezeptat podrobněji. Tímto hráčem je bývalý reprezentant, ligový hráč Mario Holek.  Kdy se na něj můžou naši fanoušci těšit a co o něj očekáváte?

Ano, Mario Holek … Souhlasím. Hned na úvod bych chtěl říci, že bych si strašně přál, aby se Mariovi u nás líbilo, byl tu spokojený a dělalo ho to tu fotbalově šťastným. S Mariem se znám více než dvacet pět let. Zažili jsme toho spolu hodně nejen na fotbalovém hřišti ale i mimo něj. Dovolím si tvrdit, že jsme velice dobří kamarádi. Jeho celou kariéru jsem sledoval s obrovským uznáním a respektem, co vše se mu v ní povedlo a jak byl úspěšný. Stejný respekt k němu mám teď za to, že se rozhodl nám tady v Kuřimi zkusit pomoci. Obzvláště po tom, co jeho ligová kariéra musela skončit ze dne na den z důvodů zdravotních problémů. Velice si toho vážím. Opravdu! Pokud vše dopadne tak jak má, měl by se zapojit v průběhu měsíce záři. A co si od něj slibujeme? Není třeba tu polemizovat o tom, že bude patřit k nejlepším hráčům nejen u nás, ale i v celé soutěži.  Diváci mají zase o důvod víc přijít na fotbal. Pro celou tuto soutěž bude oživením a obrovským tahákem.

Ještě nějaké další změny u Vás proběhly?

Doplnili jsme trenérský tým o Tomáše Zavřela. Naposledy trénoval Veverskou Bítýšku, kterou dovedl z okresního přeboru do 1.B třídy. Kuřimští pamětníci si jej budou pamatovat určitě i jako hráče, když se v Kuřimi kopala ještě divize. S trenérem Kotolem si rozdělili kompetence a věřím, že vše bude fungovat. Přinesl do týmu nové poznatky a herní systémy, které bychom chtěli v sezóně aplikovat. Dosavadní asistent Jiří Dostál, který současně byl i trenérem brankařů u mužstva zůstává. Chce mít více času na samotné brankaře, aby je mohl výkonnostně posouvat.

S jakými cíli jdete do nové sezóny?

To je trochu otázka na tělo. Nemyslíte? (smích) Nemám rád alibismus. Pokud se podíváme do kolonky příchodů a odchodů je patrné, že mužstvo je kvalitnější. Určitě bychom měli hrát horní polovinu tabulky, ideálně do šestého místa. Moje osobní přání je do místa 5tého. Pak budu spokojený! Nebude to ale lehké, protože stejný cíl má dalších 7-8 týmů.

Další cíl je zabudovat do mužstva další naše odchovance. V posledním roce jsme se zaměřili intenzivně na mládež a vynaložili na to nemalé finanční prostředky. Přivedli jsme na pozici sportovního manažera mládeže Jana Mikysku a přes léto 35 nových mládežníků. Je teď na nás, abychom tyto mladé hráče uměli vychovat a zabudovat do prvního mužstva.

Je něco, co byste chtěl na závěr rozhovoru říci?

Měl bych jedno takové přání. Trošku mě trápí poměrné nízké divácké návštěvy na všech mládežnických kategoriích a především pak na mužích. Byl bych rád, kdyby se nám podařilo je navýšit. Podnikáme k tomu různé kroky. Jak v oblasti propagace klubu, tak i zlepšení komfortu diváka přímo na stadionu. Doufám, že se tyto změny co nejdříve projeví. Chtěl bych, aby nás chodilo podporovat co nejvíce fanoušků. Každý kuřimák by měl vědět, že se v Kuřimi hraje každých 14 dní pěkný fotbal. K tomu si mohou dát dobré pivo a klobásu a užijí si s námi pěkné odpoledne.

 

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful